Log out

Session expired

Your reply has been posted successfully!

Entries » Blog » Dlaczego nadal warto używać radiotelefonów w XXI wieku?- Autor: Sean Fitzgerald

Dlaczego nadal warto używać radiotelefonów w XXI wieku?- Autor: Sean Fitzgerald

Created Mar 15 2016, 5:00 AM by Emily Zervos

Uczestniczyłem ostatnio w zebraniu poświęconym kontroli wewnętrznej, podczas którego prowadzący zadał pytanie: „Gdyby to zebranie odbywało się 10 czy 12 lat temu, jakie byłyby nasze przewidywania w odniesieniu do przyszłości LMR?”. Dziesięć lat temu zapytałbym: „A co to jest LMR?”. W międzyczasie jednak dołączyłem do firmy Motorola Solutions i już lepiej orientuję się w temacie! LMR (Land Mobile Radio) to nic innego jak radiotelefon (znany również jako krótkofalówka czy walkie-talkie). Urządzeń tych używają policjanci, strażacy i załogi karetek. Są one również wykorzystywane w niemal każdym budynku publicznym lub placówce handlowej do zdalnej komunikacji pomiędzy pracownikami.

Pytanie zadane na wstępie uzasadnione jest wprowadzeniem innych technologii reklamowanych jako następcy LMR: telefonów komórkowych analogowych, a następnie GSM, telefonów DECT, a nawet VoIP (Voice-Over-IP). Każda z tych technologii przedstawiana była jako lepsza, nowsza, bardziej zaawansowana i eliminująca konieczność korzystania z LMR. Tak się jednak nie stało i nie sądzę, żeby było to prawdopodobne w najbliższej przyszłości.

Można zapytać, dlaczego ktokolwiek chciałby używać liczącej już 80 lat technologii, gdy pod ręką jest nowiutki smartfon. W wielu sytuacjach rzeczywiście nie ma takiej potrzeby. Jednak jeżeli chodzi o zasadnicze zastosowania radiotelefonów, od 10 czy 20 lat nic się w tym względzie nie zmieniło. Wprowadzono też unowocześnienia w postaci radiotelefonów cyfrowych (np. MOTOTRBO™ firmy Motorola) oraz integracji z innymi systemami i aplikacjami. Najlepsze narzędzie dla danego zadania zawsze zależy od wymagań użytkownika, a w przypadku komunikacji biznesowej i operacyjnej o kluczowym znaczeniu pomiędzy pojedynczymi osobami lub grupami LMR nie ma sobie równych;

  • Natychmiastowa komunikacja zapewnia znaczną poprawę wydajności i bezpieczeństwa pracowników. W radiotelefonie wystarczy nacisnąć przycisk nadawania i już można mówić – nie trzeba czekać na sygnał wybierania ani wpisywać długiego numeru telefonu, aby nawiązać połączenie.
  • Różne rodzaje połączeń umożliwiają dotarcie z informacją do wszystkich zainteresowanych osób i nikogo innego poza nimi. Można wykonywać prywatne połączenia do pojedynczych osób, połączenia do zdefiniowanej grupy osób (np. ochrona lub serwis) lub połączenia ogólne do wszystkich osób posiadających radiotelefon. Identyfikator dzwoniącego zapewnia informację o osobie kontaktującej się jeszcze przed odebraniem. Dzięki MOTOTRBO kierownicy mogą również zablokować połączenia innych osób, aby wykonać połączenie o wyższym priorytecie, np. w celu wezwania pomocy w sytuacji awaryjnej.
  • Niezawodna dostępność zapewnia możliwość wykonywania połączeń, gdy jest taka potrzeba. Każdy doświadczył budzącego postrach braku sygnału w telefonie komórkowym. Nawet na obszarach o bardzo dobrym zasięgu trafiają się martwe punkty, w których nie można nawiązać połączenia lub połączenia są przerywane. Często ma to miejsce w piwnicy lub strefach serwisowych – właśnie tam, gdzie występuje konieczność skontaktowania się z pracownikami. Radiotelefony mają zazwyczaj lepsze zasilanie niż komórki, dzięki czemu lepiej radzą sobie z martwymi punktami. System radiotelefonów można jednak tak zaprojektować, żeby objąć nim całe środowisko pracy – bez konieczności uzależniania się od dostawcy zewnętrznego, który może mieć inne priorytety.
  • Akceptowalne koszty umożliwiają ustalanie i trzymanie się budżetów. Nie ma opłat za połączenia. Nakłady inwestycyjne obejmują zakup systemu i minimalne koszty utrzymania. Można również wypożyczyć radiotelefony od firmy oferującej takie usługi. Istnieje również możliwość łączenia powyższych modeli: zakupu systemu zasadniczego i wynajmowania dodatkowych radiotelefonów stosownie do potrzeb.
  • Solidne, niezawodne urządzenia oferują większą niezawodność niż telefony klasy konsumenckiej. Radiotelefony firmy Motorola zostały zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach występujących w codziennym użytkowaniu. Wysokie i niskie temperatury, zanurzenie w wodzie, upadki – radiotelefony firmy Motorola są na nie odporne.
  • Nowe zaawansowane funkcje bazują na tradycyjnej funkcjonalności radiotelefonu, wzbogacając ją o możliwość wysyłania wiadomości tekstowych, zarządzanie zleceniami pracowniczymi oraz śledzenie GPS dla potrzeb zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracowników.

 

Zadane przez mnie pytanie brzmiało: „Dlaczego nadal warto używać radiotelefonów?”. Ale w komunikacji biznesowej pomiędzy pojedynczymi osobami oraz grupami roboczymi pytanie tak naprawdę brzmi: „Dlaczego korzystać z innych technologii?” (lub - co gorsza - nie korzystać z żadnej). Możliwość natychmiastowej niezawodnej komunikacji pomiędzy pracownikami usprawnia proces decyzyjny, zwiększa wydajność i poprawia bezpieczeństwo.

Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości usprawnienia komunikacji oferowanych przez radiotelefony MOTOTRBO, obejrzyj ten krótki film.

 

Aby zapoznać się z asortymentem produktów MOTOTRBO, pobierz broszurę.


Sean Fitzgerald- Solutions Marketing Manager at Motorola Solutions
 

Please wait...